Rehberlik

page

ErenlerGüneş

Psikolojik Danışma ve Rehberlik birimi öğrencilerimizin gelişim dönemi özelliklerini dikkate alarak karşılaştıkları güçlükleri sorun haline dönüşmeden çözmelerine yardımcı olmayı; kendini tanıyan, uyum ve iletişim becerilerine sahip,rasyonel hedefler koyabilen, çevresine duyarlı, mutlu ve üretken bireyler olmalarına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Yazdır

Öğrenci Rehberlik Faaliyetleri

REHBERLİK BİRİMİ TANILAMA SÜRECİ

      Özel Erenler Güneş İlkokulu Rehberlik Birimi olarak öğrencilerimizi, okula başladığı ilk günden itibaren doğru tanımanın önemli olduğunu düşünmekteyiz. Bu doğrultuda okulumuza gelen öğrencilerimizi akademik ve sosyal yönden bir ‘tanılama sürecinden’ geçirmekteyiz. Bu süreç 1. Sınıfa başlayacak öğrenciler ile ara sınıflarda gelen öğrenciler için bazı farklılıklar içermektedir.

1.Sınıfa Başlayacak Öğrenciler İçin Tanılama Süreci

   İlkokul hayatına doğru bir başlangıç yapılabilmesi için öğrencilerimizi 3 alan bakımından değerlendirme sürecine almaktayız. 

1. Bilişsel değerlendirme

2. Fiziksel değerlendirme

3. Psikolojik değerlendirme

   Bilişsel açıdan değerlendirirken öğrencilerimize ‘Metropolitan Okul Olguluğu Testi’ ile ‘Frankfurter Dikkat Testi’ uygulamaktayız. Test sonuçları bize öğrencimizin okula dair şimdiye kadar öğrendiği temel bilgi düzeyi hakkında bilgi vermektedir.  Frankfurter Dikkat Testi ile de öğrencilerimizin kısa süreli dikkat düzeyini ölçmekteyiz. Böylece öğrencimiz desteklenmesi gereken bir düzeyde ise zamanında gerekli yönlendirme yapılmış ve sağlıklı bir başlangıç hedefini gerçekleştirmiş olmaktayız.

   

   Fiziksel açıdan değerlendirmede öğrencinin ince ve kalın motor kas gelişimi hangi düzeyde, kendi yaş grubuna uygun fiziksel becerileri yapabiliyor mu gibi bazı konular incelenmektedir.

   

   Psikolojik açıdan değerlendirmede ise öğrencinin okula başlamada gerekli hazır bulunuşluğu incelenmektedir.

   

   Tüm bu değerlendirmeler sırasında öğrencinin ay durumu dikkate alınan en önemli kriterdir. Her öğrencinin kendi gelişim düzeyindeki öğrenci ile aynı sınıfta bulunması öğrenme hızları açısından kilit rol oynar.

        Ara Sınıfta Gelen Öğrenciler İçin Tanılama Süreci

Ara sınıfta gelen öğrenciler için akademik ve psikolojik değerlendirme yapılmaktadır. Akademik değerlendirme için her sınıf kademesinde ayrı bir komisyon oluşturulmuştur. Bu komisyon 1. aşamada öğrencimizi bir deneme sınavına alır. Deneme sınavı sonuçlandıktan sonra öğrenci komisyondaki bir eğitim lideri tarafından sözel olarak değerlendirilir. Bu  değerlendirmenin ardından rehberlik servisi olarak öğrenci tanıma çalışması gerçekleştirilir.

Tanılama sürecinde yaptığımız tüm çalışmalarda öğrenciyi en doğru şekilde tanımak, onun okula uyumu sürecini kolaylaştırmak ve eksiklere zamanında müdahele etmek amaçlanmaktadır. 

 a02                  a05                      morpakampus                          eba logo